fb_header2.jpg


Dział

Wierzenia Polan:

wierzenia-polan_iko2.jpg

liniaszara100.jpg
Nasze Forum:

Forum_Weneda_Mitologia_Staropolska2.jpg

www.Weneda.net

liniaszara100.jpg

BogowiePolscy
na Facebooku:
facebook-icon.png
Już ponad 6530
osób
pulubiło
nasz profil,

zapraszamy!
liniaszara100.jpg
Nasz profil
na Twitterze:

twitter-icon.png
liniaszara100.jpg
"Do tych czasów
w Polsce święto tej
[Dziewanny]
święcą, czyniąc
sobótki, paląc ognie
tamże śpiewając
pieśni [miłosne]".
-- Marcin z Urzędowa (1500-1573)

liniaszara100.jpg

Materiały
pomocnicze


liniaszara100.jpg

Galeria
Bogów Polskich:

DziewannaPM.jpg


liniaszara100.jpg
Współpraca:

Patrimonium_Europae2.png
liniaszara100.jpg

Pieczec_Akademii_Krakowskiej_za_Jagielly.png

Najstars
ze znane
źródło o
bogach
polskich
(1405 r.)
powołujące
się na
wcześniejsze
kroniki
oraz żywe obrzędy
zielonoświątkowe:
Postylla Łukasza z
Wielkiego
Koźmina.

liniaszara100.jpg

Aktualności

Strona Poprzednia 1 ... 3 4

Królowie z gwiazd. Mitologia plemion prapolskich

2011-09-07,22:38:34

Wydana w tym roku "Mitologia plemion prapolskich" autorstwa Grzegorza Niedzielskiego doczekała się kolejnej interesującej recenzji: tym razem na stronach serwisu Historia.org.pl. Co ważne, recenzja ukazała się w serwisie popularyzującym historię jako dziedzinę nauki i pod tym kątem książka jest oceniana.
lit_krolowie.jpg

Autor recenzji, Adam Sengebusch z uznaniem odnotowuje wykazanie wiarygodności źródeł staropolskich (w odniesieniu do wierzeń dawnych Polaków). Zwraca także uwagę na solidne umocowanie bibliograficzne "Mitologii plemion prapolskich". Zapraszamy!

historiaorgpl.jpg

liniaszara.jpg

Merki - znaki kaszubskich rodów rybackich

2011-08-31,18:05:52

Swarzyca, trójząb, runy czyli… Merki - znaki rybaków kaszubskich! Materiał zdjęciowy zdobyty podczas tegorocznych wakacji na Mierzei Helskiej. Szereg prezentowanych tu znaków ma pochodzenie wyraźnie przedchrześcijańskie, pojawiają się także nawiązania do znaków runicznych. Co ważne, wszystko to doskonale znamy z polskich herbów i znaków garncarskich oraz bartnych (o metryce średniowiecznej). Jest to także powodem wielu interesujących spekulacji odnośnie pisma jakiego mogli używać dawni Lechici (Polanie, Pomorzanie, Ślężanie, Połabianie) i szerzej wszyscy Słowianie.

Merki_pomorskie_Kaszuby_iko.jpg

Wykorzystana publikacja to:

Bolesław Namysłowski. Merki rybaków pomorskich : przyczynek do heraldyki i folkloru. Kraków 1925

Jest ona dostępna darmowo i w całości tutaj:
http://pbc.gda.pl/dlibra/docmetadata?id=753&from=pubindex&dirids=3&lp=831

Jeśli czas pozwoli zajmiemy się jeszcze tym fascynującym tematem, a wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do współpracy.

liniaszara.jpg

Świętowit na okładce Gniazda

2011-08-24,14:00:38


I wiadomość nieco spóźniona ze względu na wakacyjne rozjazdy, ale dobre wieści przekazywać zawsze warto :-) Na okładce pisma "Gniazdo - Rodzima wiara i kultura" 1(10)/2011 zagościła jedna z najważniejszych ilustracji dostępnych na naszej stronie, chodzi oczywiście o wyobrażenie Świętowita. Więcej informacji o zawartości tej edycji pisma można znaleźć tutaj:

http://gniazdo.rodzimowiercy.pl/gniazdo_10.php

Zapraszamy!

gniazdo10.jpg

liniaszara.jpg

Wielotwarzowe wyobrażenia bogów w Europie.

2011-07-24,14:56:50

Infografika "Wielotwarzowe wyobrażenia bogów w Europie" została uzupełniona o informacje nadesłane przez czytelników serwisu. Bardzo dziękujemy za pomoc we wzbogaceniu tego zestawienia.

Swietowit_infografika_iko.jpg


liniaszara.jpg

Legenda o powstaniu Koźmina Wielkopolskiego

2011-07-17,21:07:04

Dział Postylla Łukasza wzbogacił się o interesującą legendę o powstaniu rodzinnego miasta Łukasza. Mimo nieuniknionych przekształceń wykazuje ona nadal cechy mitologiczne. Jest tu przede wszystkim konflikt orłów i węży oraz wpisujący się w łysogórską trójcę bogów (czy np. herb Poznania) schemat: młody bóg (Łado), bóg ojciec (Jessa), bogini życia (Lela), o czym powiemy jeszcze przy okazji publikacji materiałów na temat boga Jessa/Jassa.

liniaszara.jpg

Nowy ważny głos w sprawie przekazu Jana Długosza

2011-07-01,19:01:43

Przedstawiamy artykuł Grzegorza Niedzielskiego "Struktura panteonu Polan w kronice Długosza". Autor odnosi się tu do "Wierzeń Prasłowian" Jakuba Zieliny oraz swojej "Mitologii plemion prapolskich". Obie książki ukazały się w tym roku. Gorąco polecamy!
liniaszara.jpg

Bajkowy Jaś

2011-07-01,18:56:09

Grzegorz Niedzielski, autor Mitologii Plemion Prapolskich opublikował już jakiś czas temu na stronach Bogów Polskich artykuł "Bajkowy Jaś". Wątki podań i pieśni ludowych odnośnie św. Jóna nader często zawierają treści w ogóle nie związane z ewangeliami. Do tego znamy wiele przypadków, gdy imię chrześcijańskiego świętego dobierano tak by łudząco przypominało imię dawnego boga. Sam tekst skupia się na słowiańskim podłożu i pochodzeniu imienia Jón/Jan, które można wywodzić od prasłowiańskiej formy "junъ" (młody). Na koniec dodaliśmy do tekstu trzy polskie pieśni o Janie/Jónie/Jasiu. Zapraszamy!
liniaszara.jpg

Aktualności

2011-07-01,18:45:46

Witamy! Ze zwględu na stały rozwój serwisu konieczne stało się informowanie o nowościach na stronie. W tym dziale przentowane będą wszystkie nowości jak i ważne zmiany na stronie www.BogowiePolscy.net. Zapraszamy!
liniaszara.jpgtani cms